EEC-S5R5V105
  • 1
Mega Source # : MEGA-EEC-S5R5V105
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 5.5V
Tolerance : -20%, +80%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.748" Dia (19.00mm)
Series : SG
Package / Case : Axial, Can - Vertical
Other Names : EECS5R5V105
P6975
Operating Temperature : -25°C ~ 70°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp. : 1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.827" (21.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 30 Ohm @ 1kHz
Detailed Description : 1F (EDLC) Supercapacitor 5.5V Axial, Can - Vertical 30 Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Capacitance : 1F